טיפול באומנות

טיפול באמנות הנו שיטת טיפול בה מוזמן המטופל ליצור הן בציור והן בפיסול. לעיתים קשה לנו עד בלתי אפשרי לבטא רגשות במילים. אך, קל לנו יותר ליצור ונוכחנו כי החומר, הקו והצבע מאפשרים לנו לבטא אותם, בעזרתו של המטפל, ובהמשך הם יאפשרו למטופל למצוא את המילים המתאימות לתאר את אשר על לבו (מחשבות, חרדות, קונפליקטים, פחדים ורגשות – כמו כעס).

החוויה הראשונית:

אנו מניחים כי חווית החומר, הצבע והצורה היא חוויה ראשונית של הילד את עולמו ולעתים היא מוקדמת אף יותר מהמילים. הילד נפגש עמם עוד לפני שידע לדבר. על כן העיסוק בהם מפגיש את האדם עם חוויות עמוקות וראשוניות בחייו.

הדיבור כהימנעות:

נוכחנו כי לעתים אנו "מיומנים" מדי בשימוש במילים וזו דרכנו להימנע, ביודעין או שלא ביודעין, מלומר את אשר אנו מרגישים. כאן האמנות תאפשר לנו לבטא ולייצג תכנים שהתקשינו לבטאם, וכך נוכל לגעת ולעסוק בהם בדרך לא מאיימת.

החומרים כחוויה:

חמרי היצירה מאפשרים למטופל לחוות תחושות שונות. למשל עפרון נותן תחושה של שליטה ודיוק. בעוד שחומרים נוזליים, כמו גואש מאפשרים לחוות זרימה וספונטניות.

סיכום:

האמנות בהיותה שפה נוספת ואף לעתים חלופית למילים, מאפשרת למטופל לבטא בה את רגשותיו שקודם היו סגורים בתוכו ותרמו לחוויה של בדידות, כאב וניתוק. השיחה עליהם, האמנותית והמילולית, תתרום לחוויה פנימית מיטיבה, ותאפשר למטופל ליצור קשר עם העולם סביבו ותשפר את יחסיו הבין אישיים.